Nowoczesna kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą to kompozycja która interesująco prezentuje się zwłaszcza w dużych przestronnych wnętrzach o kształcie zbliżonym do kwadratu. Ostatnie lata, to trend gdzie zauważyć można zwiększające się zainteresowanie wśród nabywców posiadających kuchnię także o mniejszym metrażu. Oczywiście zbyt wąskie kuchnie mogą przekreślić nasze marzenia o wyspie, gdyż jej umiejscowienie zrodziło, by tylko same problemy.

wyspa kuchenna w kuchni kwadratowej


Kuchnia z wyspą to funkcjonalność aranżacyjna
w podziale wolnej przestrzeni, gdzie razem z bliskimi spędzamy czas, przygotowujemy i spożywamy posiłki.

Wyspa kuchenna posiada wielofunkcyjny wymiar zarówno w kuchniach otwartych jak i zamkniętych. Najważniejsza zaleta to dodatkowy blat roboczy, wokół którego zgromadzić się może wiele osób, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Dodatkowy blat może służyć także, jako miejsce do zmywania bardzo popularne w nowoczesnych stylizacjach. Kolejnym atutem są szafki pod blatem wyspy w których możemy przechować wiele niezbędnych przyrządów i akcesoriów kuchennych.

Przykład pomysłowego wykorzystania bocznych ścian wyspy kuchennej w której producent mebli wykonał dodatkowe skośne półki, na wino według indywidualnego projektu.

Wyspa kuchenna z półkami na wino


Jeśli wykonanie mebli kuchennych na wymiar powierzymy firmie, dużo w tej kwestii zależy od pomysłowości  producenta to właśnie pracownia najpierw przygotowuje projekt a następnie realizuje zlecenie.

Kuchnia z wyspą na wymiar

Meble kuchenne na wymiar są doskonałym pomysłem jeśli dostępna wolna przestrzeń ma nietypowy kształt  i rozmiar. Możemy zlecić wykonanie wyspy kuchennej o niestandardowym wymiarze a także liczbie i kształcie szafek. Takie rozwiązanie umożliwia wygospodarowanie miejsca do swobodnego poruszania się w kuchni.

Wsypa w kuchni styl rustykalny

Wielkość wyspy kuchennej ma znaczenie

Wielkość tego elementu zabudowy kuchennej ma ogromne znaczenie dlatego, że źle zaprojektowana będzie zajmowała niezbędną powierzchnię a tym samym mocno utrudniała ruch i pracę. Zależy nam, aby była wygodna w użytkowaniu, praktyczna i pomieściła wszystkie rzeczy których będziemy potrzebować. Optymalne wymiary wyspy kuchennej to 120 x 90 x 60 - 150cm.

Układ kuchni jest równie ważny

Jednorzędowa zabudowa kuchenna z wyspą umieszczoną centralnie doskonale wygląda w mieszkaniach z wydzielonymi strefami.

Dwurzędowa z wyspą umieszczoną centralnie

Wybierając takie rozwiązanie musimy pamiętać o zachowaniu odległości przynajmniej 120 cm pomiędzy szafkami a wyspą. Narożna lub w kształcie litery L pasuje do aneksów kuchennych mieszczących się na poddaszu.

Nowoczesna wyspa kuchenna może mieć nawet najbardziej nietypowy kształt ale będzie pasowała tylko do nowoczesnych aranżacji. Podczas gdy w klasycznej kuchni najlepiej wyglądają proste kształty i naturalne materiały.

Wyspa w kuchni wady i zalety

Rozwiązanie to ma swoich przeciwników i sympatyków, chociaż tych ostatnich z czasem przybywa. Przeciwnicy, jako wady takiego rozwiązania wskazują brak prywatności, konieczność utrzymywania ciągłego porządku w kuchni.